Boekentips bij leven met kanker
Kanker voor beginners – Jeroen van Merwijk
- In het kort: Cabaretier, liedjesschrijver en kunstenaar Jeroen van Merwijk beschrijft wat hij meemaakt als bij hem uitgezaaide darmkanker wordt vastgesteld. Van de onderzoeken die hij moet ondergaan, tot vragen als ‘wat doe je met de tijd die je nog hebt?’, tot de verschillende manieren waarop mensen uit zijn omgeving reageren.
- Citaat: ‘Hè hè, eindelijk van dat gezeik af. Ik zeg dat natuurlijk niet hardop, want het is niet wat je geacht wordt te denken op zo’n moment en al helemaal niet wat je geacht wordt te zeggen. Ik voel geen kwaadheid of radeloosheid, zoals je weleens leest of hoort van andere mensen. Ik voel alleen maar opluchting. Het is alsof er een last van mijn schouders valt, ik kan niet anders zeggen.’
- Helpt bij: leven met kanker, omgaan met ongeneeslijk ziek zijn
- Soort boek: toegankelijk, persoonlijke vertelstijl, korte stukjes, luchtig van toon
- Effect: laat ervaren dat je met ongeneeslijke kanker toch opgewekt in het leven kunt staan
Tags: leven met kanker, darmkanker, doodgaan
De vlecht – Laetitia Colombani
- In het kort: Je maakt kennis met drie heel verschillende vrouwen, op drie heel verschillende plekken op de wereld: de straatarme Indiase Smita, de Italiaanse pruikenmaakster Giulia en de succesvolle Canadese zakenvrouw Sarah. Alle drie komen ze van de een op de andere dag op een kruispunt in hun leven te staan. Hun verhalen wisselen elkaar af en langzaamaan gaan ze elkaar raken, op een subtiele en ingenieuze manier.
- Helpt om: de moed er in te houden
- Soort boek: meeslepend verhaal over drie sterke vrouwen
- Effect: biedt afleiding én hoop
Tags: leven met kanker, darmkanker, doodgaan
De volgende scan duurt vijf minuten – Lieke Marsman
- In het kort: In tien gedichten geeft Marsman woorden aan de onderzoeken (scans) die ze moet ondergaan en reflecteert ze op actuele politieke gebeurtenissen. In het bijbehorende essay gaat ze in op hoe onze maatschappij omgaat met ziekte.
- Helpt bij: scans doorstaan, omgaan met de reactie van anderen
- Soort boek: 10 gedichten en een essay, dun (60p)
- Effect: dit boek maakt je er bewust van dat je door de diagnose kanker op een andere manier naar de maatschappij kunt gaan kijken en dat het een goede afleiding van je ziekte kan zijn om je boos te maken over bepaalde zaken in de wereld
Tags: kanker, scans
Stadium IV – Sander Kollaard
- In het kort: De plannen van de gepensioneerde Sarie en Barend om op reis te gaan, lijken niet door te kunnen gaan als Sarie kanker blijkt te hebben. Ze besluit zich niet te laten behandelen en in plaats daarvan reizen ze samen naar hun geliefde Zweden waar hun relatie ooit begon.
- Citaat: ‘Mijn lichaam is onschuldig, dacht ze. Het doet wat het kan. Het draagt me: meer is niet nodig.’
- Helpt bij: omgaan met ongeneeslijke ziek zijn en sterven
- Soort boek: roman over alledaagse dingen en over de liefde, heldere taal
- Effect: dit boek laat zien dat je troost kunt vinden in de natuur en in bijzondere herinneringen samen
Tags: kanker, hersentumor, afzien van behandeling, doodgaan, relatie en kanker
Het kankerkampioenschap voor junioren – Edward van de Vendel
- In het kort: Van de Vendel tekende het waargebeurde verhaal van Roy Looman – in het boek heet hij Max – op die op zijn 15e de diagnose lymfklierkanker kreeg. Max is vastbesloten om beter te worden. Je volgt zijn ‘strijd’ tegen de kanker en hoe zijn ouders, broertjes, vrienden en klasgenoten ermee omgaan. Eenmaal genezen, blijkt het nog niet voorbij. Max krijgt juist dan paniekaanvallen.
- Citaat: ‘Dit is het ziekste spelletje dat ik ooit heb gespeeld – maar ik kan ongelooflijk slecht tegen mijn verlies, dus ik ga niet dood. Dan weet je dat vast.’
‘Leven na kanker is hard werken – ik hou van hard werken, maar ik ben niet zo tevreden over de arbeidsvoorwaarden.’ - Helpt bij: omgaan met kanker en de periode daarna (speciaal voor jongeren)
- Soort boek: in herkenbare spreektaal, luchtig en met humor geschreven
- Effect: dit boek geeft je inzicht in hoe je met de diagnose kanker kunt omgaan als je nog jong bent. En het laat je lachen, wat kan helpen om je ziekte te relativeren
Tags: omgaan met kanker, lymfklierkanker, genezen van kanker, jongeren en kanker
De volgende scan duurt één minuut – Lieke Marsman
met kanker in rug krijgt
alles opeens iets episch
twee mensen in een auto
magie!
zelf je veters strikken
gedichtwaardig!
Simone terwijl ze me ziekenhuisbami voert
een sprookje