Aangepast recept, origineel gepubliceerd in het Zorginstituut Magazine.
De Culturele Apothekers schrijven voor bij… verlangen naar vrede
Het gewone leven dendert maar door, van familieverjaardag naar werkdeadline en van tandartsafspraak naar vakantieplan. Dat is misschien niet anders, maar een onderhuids gevoel van vervreemding is deze dagen nooit ver weg, niet? Want hoezo zou je je druk maken over wat je vanavond eet, of je iets moois hebt om aan te trekken voor dat leuke feestje en of je nog een leuke camping weet te vinden als het op zo veel plekken in de wereld totale crisis is? Denkt u ook steeds vaker: de wereld staat in brand en wat doen wij? Bent u zo iemand die normaal gesproken niets heeft met liedjes over vreehééde op aarde, maar hoopt u nu toch op verlossing die hop uit de hemel komt vallen? Of raakt u die oorwurm van John Lennon maar niet kwijt die laatst zomaar in uw hoofd oppopte: Imagine there’s no countries / It isn’t hard to do / Nothing to kill or die for / And no religion, too…? Dan lijdt u er onomstotelijk aan: een aan u vretend vredesverlangen.
U bent niet de enige. De oorlog in Oekraïne wakkerde bij velen nog wel wat oorlogszucht aan, en de behoefte om de vorderingen aan het front van dag tot dag te volgen. Maar de verpletterende escalatie van het Israëlisch-Palestijnse conflict met zijn zeer complexe dynamiek heeft bij menigeen tot kop-in-het-zand-mechanismes geleid. Kijkt u ook liever geen nieuws meer en hoopt u op reddende engelen? Tijd om het beest in de bek te kijken.
Duik om te beginnen eens in het prentenboek Deze rots is van ons, van Kate en Jol Temple (Lannoo, 2023), dat u in twee richtingen kunt lezen. Welke kant van het boek u ook als eerste kiest: het drukt u met de neus op het feit dat vijanddenken geen mens vreemd is én dat elk verhaal onvermijdelijk twee kanten heeft.
Nestel u vervolgens op de bank met Wat is de Wat? van Dave Eggers (Overamstel Uitgevers, 2007). In deze indrukwekkende ‘bio-roman’ geeft Eggers een stem aan het Soedanese jongetje Valentino dat op de vlucht slaat wanneer de burgeroorlog het dorp bereikt waar hij met zijn familie woont. Samen met vele andere kinderen zoals hijzelf zwerft hij jarenlang van plek naar plek, proberend uit handen te blijven van elkaar bestrijdende soldaten en rebellen. Hij landt uiteindelijk in een vluchtelingenkamp waar hij een verrassende brenger van hoop en verbinding wordt voor velen. Dit boek geeft je zowel een stomp in de buik – dit doet oorlog – als geloof in de mogelijkheid van vreedzaam samenleven in de meest lastige
omstandigheden.
Lees tot slot een paar weken lang dagelijks het gedicht ‘Voorloper van Vrede’ van Typhoon uit 2020. Hopelijk voelt u zich dan gauw wat krachtiger en minder hulpeloos, omdat u ervan doordrongen raakt dat vrede onhaalbaar groot klinkt maar bij uzelf begint. U vindt het gedicht op de site van dagblad Trouw*, maar hier een strofe als voorproefje:
Geen muren, scharnieren of barrières,
alleen de wind die ons zijn geheim vertelt:
“Langer kijken doet ontmoeten,
ontvankelijkheid boven rede.
Het voordeel van de twijfel
is de voorloper van vrede.”
* toegankelijk voor iedereen met een DPG-abonnement.